Strona główna
 
Spacery z przewodnikiem


Bezpłatne spacery z przewodnikiem

Urząd Dzielnicy Wola serdecznie zaprasza do udziału w kolejnym cyklu bezpłatnych spacerów z przewodnikami. W tym roku przygotowaliśmy nowe tematy wycieczek, na nowo odkryjemy także odwiedzane już zakątki. Spacery realizowane są w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wola.

Od maja do września odbywają się dwa cykle wycieczek. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław oprowadza szlakiem Woli robotniczej i wielowyznaniowej. W programie znalazły się takie perełki jak wejście do zabudowań byłej fabryki Norblina, zwiedzanie Gazowni Warszawskiej czy spacer śladami tramwajów na Woli wczoraj i dziś.

W drugim cyklu spacerów przewodnicy PTTK z Fundacji Hereditas oprowadzą mieszkańców przez historię i współczesność, śladami Wolskich Małych Ojczyzn. Odkryjemy tajemnice Muranowa, przejdziemy szlakiem wolskich elekcji. Dla najbardziej aktywnych odbędzie się w sierpniu wycieczka autokarowa pod hasłem „Wola bez tajemnic”.

Zapoznaj się z programem wycieczek w 2012 r.

III edycja - spacery cyklu "Poznaj wielokulturowość Woli" - 2011r.
Nawet jeśli ktoś na co dzień żyje w oderwaniu od kontekstu historycznego Warszawy, to przyjeżdżając na Wolę będzie przez niego przeorany na wskroś. Spacer przez dzielnicę odsłania ślady żyjących tu niegdyś ludzi, wielkomiejskich fabryk, zgiełku osiedlowych ulic.

Tropy przeszłości – tak jak przedwojenne kamienice przy ulicy Wolskiej czy redutę wolską – trudno niekiedy rozpoznać, czasami – jak browary Haberbusch i Schiele czy kino W-Z –znikają na zawsze. Trzeci rok spacerów pod hasłem „Poznaj wielokulturowość Woli” miał przed uczestnikami odkryć to, co zapomniane, a miejsca, których już nie ma, zasygnalizować bez sztucznego patosu, ku pamięci i przestrodze.

III edycję bezpłatnych spacerów po Woli tradycyjnie zorganizował urząd dzielnicy wraz z Klubem Miłośników Warszawy i Mazowsza. Od marca do października 2011 roku dziewięć przewodniczek i przewodników PTTK przeprowadziło 34 wycieczki.

Zaproponowaliśmy tematy nowe: Wolę w filmie i literaturze śladami Wiecha i Bahdaja, tajemnice wolskich wieżowców, czy dzielnicę znanych ludzi śladami Gałczyńskiego, Korczaka, Szymańskiego, rodzin przemysłowców i wielu innych. Nie mogło zabraknąć szlaków przetartych, ale zawsze odkrywczych – wolskich osiedli, ulic i architektury postindustrialnej. Szacujemy, że w spacerach wzięło udział ok.1500 osób, dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Przez osiem miesięcy na sobotnie wycieczki przychodzili mieszkańcy, dzięki którym anonimowe, często niepozorne miejsca ubraliśmy w konkretne historie ludzi: uczniów przedwojennych szkół na Lesznie i przy Bema, uczestników powstania warszawskiego, pracowników Nowotki i Świerczewskiego, budowniczych Muranowa. „A za pociechę może służyć jednemu z drugim…”, że za rok kolejne spotkania.

Harmonogram

II edycja - spacery cyklu "Poznaj wielokulturowość Woli" - 2010 r.
Spacerem do Zgromadzenia Księży Rogacjonistów zakończyliśmy tegoroczną serię bezpłatnych wycieczek po Woli. Od stycznia do listopada 2010 r. przewodnicy PTTK przeprowadzili dziewiętnaście spacerów w pięciu cyklach. Kontynuowaliśmy zaczęty w 2009 r. temat „Wolskie świątynie różnych wyznań”, a potem rozpoczęły się „Wolskie ulice”, „Przemysłowa Wola”, „Wolskie osiedla” i na zakończenie sezonu „Domy zakonne na Woli”. Z okazji Roku Chopinowskiego odbył się spacer po Cmentarzu Powązkowskim szlakiem osób związanych z Fryderykiem Chopinem.

Nie będzie tanim chwytem propagandowym stwierdzenie, że spacery cieszyły się bardzo dużą popularnością. Informowała o nich prasa, m.in. Gazeta Stołeczna”, „Co jest grane”, „Super Express”, „Życie Warszawy” i rozgłośnie radiowe, m.in. Radio „Eska”. Szacujemy, że w tegorocznych wycieczkach wzięło udział ok. 1000 mieszkańców.

Suche liczby to nie wszystko. Losy Woli sprawiły, że trasy spacerów często prowadziły do miejsc już nieistniejących. Brzechwa napisał o przechodniach, którzy nie dotarli do zmyślonej ulicy. Nam również się nie udało, ale przywołaliśmy miejsca, które utrwaliła pamięć. Ten rok, to wiele cennych spotkań i inspiracji.

„Kurier Wolski” dziękuje przewodnikom PTTK - Miłośnikom Warszawy i Mazowsza za kolejny rok współpracy i wzbogacania wiedzy o Woli.

Spacery Urzędu Dzielnicy Wola w 2010 roku.

I edycja - spacery cyklu "Poznaj wielokulturowość Woli" - 2009 r.
Spacerem śladem słynnych aktorów po Starych Powązkach zakończyliśmy cykl wycieczek „Wolskie ścieżki pamięci”. Od kwietnia do grudnia 2009 r. mieszkańcy w towarzystwie warszawskich przewodników odwiedzili 10 wolskich cmentarzy. Według naszych szacunków w spotkaniach wzięło udział ok. 400 osób.

Największym zainteresowaniem cieszyły się spacery po cmentarzach Karaimskim, Tatarskim, Kaukaskim i Żydowskim. „Kurier Wolski” towarzyszył mieszkańcom w odkrywaniu uroku wolskich nekropolii. Poznaliśmy piękne, burzliwe, czasem tragiczne losy bohaterów minionych czasów. Aktorzy, śpiewaczki, politycy, dowódcy, którzy niegdyś byli na ustach całego kraju, dziś jakby zupełnie zaginęli ze zbiorowej świadomości. Ale przecież „wszystko, co piękne jest zostaje…”. Zostało dzięki odnawianiu pamięci o naszych przodkach. „Kurier Wolski” dziękuje przewodnikom Towarzystwa Miłośników Warszawy i Mazowsza za merytoryczne przygotowywanie spacerów i wzbogacenie naszej wiedzy. Na tym zgłębiania dziejów Woli nie koniec.

 
 
wolska bajkapowstancza wolaNasza Chłodnaparki wolikurier